Wrastający paznokieć (inaczej onychokryptoza lub unguius incarnatus) jest jedną z najczęstszych jednostek chorobowych dotykających paznokci u stóp. Schorzenie oznacza duży ból, nasilający na przykład się przy noszeniu ciasnych butów. Próbując go przyciąć, możesz pogorszyć sytuację, mianowicie sprawić, że będzie jeszcze bardziej wrastał. Dowiedz się, jak prawidłowo postępować z wrastającym paznokciem.
Wrastający paznokieć to dolegliwość, w której widoczna jest boczna krawędź płytki paznokcia (najczęściej dużego palca stopy), wrastająca pod skórę. Ból towarzyszący chorobie może być tak duży, że uniemożliwia chodzenie. Może pojawić się też stan zapalny i zakażenie. Przyczynami tej dolegliwości są nieprawidłowo wykonywane zabiegi kosmetyczne (zbyt mocne przycinanie brzegów paznokcia), urazy, nieodpowiednie obuwie, zgrubienie płytki paznokci, choroby stóp i predyspozycje dziedziczne.
Jakie są domowe sposoby na wrastający paznokieć?
Istnieją domowe sposoby na tę przypadłość. Są one jedynie pomocne jedynie w początkowej fazie rozwoju choroby, kiedy nie rozwinęła się przy paznokciu infekcja. Poprawę mogą przynieść okłady ze specjalnych płynów i maści przeznaczonych do tego celu, oliwy z oliwek lub octu jabłkowego, a także kąpiele z solą lub płatkami mydlanymi. Jeżeli skóra wokół paznokcia jest jednak spuchnięta i zaczerwieniona, pojawia się krwawienie lub wydzielina ropna, nie czekaj, ponieważ może to doprowadzić do groźnych powikłań. Jak najszybciej udaj się do chirurga.
Na czym polega leczenie wrastającego paznokcia?
W zależności od stanu paznokcia i skóry lekarz może wdrożyć różne metody postępowania, na przykład, zastosować laser lub metodę chirurgiczną. W poważnych przypadkach, kiedy doszło do nieodwracalnego uszkodzenia płytki lub mniej inwazyjne metody nie są skuteczne, stosuje się chirurgiczne wycięcie wrastającego paznokcia lub metodę łączoną, gdzie lekarz łączy chirurgiczny zabieg z laserowym. Ablacja laserowa dwutlenkiem węgla to jedna z najnowszych technik, gdzie zabieg opiera się na ukierunkowanym działaniu lasera CO2. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu palca.
Dzięki dostępności tych metod leczenia, lekarz po zbadaniu pacjenta może dobrać najbardziej odpowiednią do danego przypadku. Są to skuteczne sposoby, dzięki którym paznokcie odzyskują prawidłowy kształt i kierunek wzrostu. Dolegliwości ustępują prawie natychmiast po zagojeniu i zwykle nie powracają.